Co musisz wiedzieć o montażu paneli podłogowych?
Każdy wnętrze wymaga wykończenia, aby było ładne i schludne. Niezwykle istotnym elementem wykończenia domu jest wykończenie podłogi. Musi być równa, precyzyjnie wykonana i odpowiednio zabezpieczona, oraz wykonana z odpowiednich materiałów.
Stosowanie płytek podłogowych jest rozwiązaniem stopniowo wypieranym, ograniczonym coraz bardziej do łazienek oraz kuchni, czyli wszędzie tam, gdzie istnieje wysokie ryzyko zachlapania, czy nawet zalania, powierzchni wodą. Dla pomieszczeń typu salon, jadalnia czy sypialnia stosuje się na wykończenie podłogi drewno w postaci parkietu lub paneli. Parkiet wymaga jednak cyklinowania i jest z nim o wiele więcej roboty, a i wielu osobom się on mniej podoba niż panele. Panele podłogowe kładzie się szybko, i dają bardzo ładny efekt wizualny. Można je również połączyć z system podgrzewania podłogowego, dzięki czemu dyskomfort stąpania po panelach bosą stopą w zimie nie będzie występował, a nawet będzie można zrezygnować z ogrzewania ściennego. I choć panele podłogowe kładzie się prosto i szybko, warto jednak do tego zadania wynająć fachową firmę Szydełko. Jednak by wiedzieć dlaczego, należy poznać generalne zasady montażu paneli podłogowych.
Zasady montażu.
Choć samo kładzenie paneli wydaje się proste, to jednak jest obarczone kilkoma istotnymi elementami, o których nie należy zapominać. Przede wszystkim panele kładziemy na samo zakończenie wykończenia mieszkania, gdy już instalacje są stworzone i podłączone. Dotyczy to, co logiczne, również ogrzewania podłogowego. Montaż paneli podłogowych odbywa się na jedynie na suche i równe podłoże, przy wilgotności powietrza nieprzekraczającej 60%, a temperaturze w granicy 20 stopni, dlatego w tym czasie nie powinno się wietrzyć pomieszczenia. W pomieszczeniach, w których występuje duża wilgotność, zaleca się stosowanie folii izolacyjnej. Zaleca się również wykonanie dylatacji na szerokość od 1 do 2 cm. Listwy przyścienne montuje się do ścian, nie paneli, które zwyczajnie pracują. Należy dbać o to, by panele nie zostały zabrudzone klejem i zarysowane. Układanie paneli należy wykonać równolegle do okna, przez które wpada najwięcej światła, wówczas nie widać tak mocno łączeń między panelami. Gdy przychodzi do docięcia paneli, ogólną zasadą jest to, że dociętym fragmentem można rozpocząć kolejny rząd, jeśli jego długość jest większa niż 40 cm. Panele na sam koniec można dodatkowo zabezpieczyć impregnatem, np. olejem do podłóg. Czynności jest sporo, niewłaściwe przygotowanie podłogi skutkuje tym, że panele będą niszczyć się i za jakiś czas będzie konieczna ich wymiana. Dobrze zrobiona podłoga to inwestycja na lata.